Suojelu ja tutkimus
Pilyssä tehdään monien pesimälajien seuranta- ja suojelutyötä. Monet harrastajat ovat keskittyneet johonkin tiettyyn lajiin tai lajiryhmään ja tietävät niistä hyvin paljon.
Osana yhdistystä toimii vuonna 2010 perustettu alkuvaiheessa kolmi-jäseninen suojelutoimikunta. Suojelutoimikunta on hallituksen alainen asioita valmisteleva elin, jonka jäsenet valitaan kaksivuotiskaudeksi kerrallaan. Toimikunnan johdossa on yhdistyksen suojeluvastaava, joka toimikaudella 2010 -2012 on Jukka T. Helin. Toimikunnan tavoitat osoitteesta ja toimikunnan kokoonpanon yhteystietoineen toimihenkilöt-sivulta.
Pilyläisten suojelu- ja tutkimuspanoksiin kuuluvat muun muassa:

- lajien ja lajiryhmien vuosittainen seuranta
- pesimistulosten selvittäminen
- pönttöjen ja tekopesien valmistaminen
- lintujen rengastus
- alueellisten linnustoselvitysten tekeminen
- aloitteiden tekeminen linnuille tärkeiden alueiden suojelemiseksi
- lintutietouden levittäminen mm. lehtien kautta
- lintutietojen kerääminen viranomaiskäyttöön
- kunnostustoimien tekeminen hyvien lintupaikkojen säilyttämiseksi ja parantamiseksi
- suojelutoimiin osallistuminen
- lausuntojen tekeminen kaava- ym. hankkeista
- suojelurahasto
- talviruokinnan järjestäminen uhanalaisille lajeille
Lintujen suojelua voi jokainen toteuttaa helposti, konsteja on monia: pesimärauhan kunnioittaminen, pesäpaikkojen (pönttöjen) teko, muutolla levähtävien lintujen häirinnän välttäminen, talviruokinta… Olennaista on huomioida lintujen hyvinvointi ja siinä auttaa, kun on vähänkin perustietoa lintujen elämästä.



